0
‎+380678910555 ‎+380990264222 +380737177007 teploaquabud@gmail.com

95_main_new.1484918367.jpg

Як платити за опалення менше.

До 70% від суми в платіжках за комуналку, відзначають експерти, - вартість опалення. Платіжки за грудень для багатьох українців виявилися несподівано високими. У столиці вартість опалення двокімнатної квартири доходить до більш семи тисяч гривень. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, чому прийшли рекордно високі рахунки за тепло і що робити.

Чому так дорого?

За сумами в платіжках стежать, в тому числі, і в Міністерство соціальної політики. Як розповів під час години запитань до уряду в парламенті міністр Андрій Рева, є випадки, коли суми в платіжках дійсно можуть досягати і семи тисяч гривень. Найчастіше в таких будинках є приватне підприємство (магазин або офіс), яке не дозволяє перевіряти прилади обліку. "Створюється враження, що громадяни оплачують не тільки своє власне опалення в приміщеннях, а й цю комерційну фірму", - говорить Рева.

У прес-службі КМДА також назвали причини величезних сум у платіжках. Платити довелося за використане опалення за період більше місяця. Київенерго змістив дати зняття показань із лічильників (95% багатоповерхівок з лічильниками). Якщо раніше знімати показання починали з 19 числа, то зараз - в два останніх дня місяці. Таким чином, в одній платіжці відразу враховували суму опалення за минулий місяць і майже тиждень за позаминулий місяць.

Крім того, в грудні були сильні морози і для того, щоб зберігати стабільну температуру в квартирах довелося "спалювати" більше Гкал тепла.

Чи можна платити з лічильниками менше

За рішенням Кабінету міністрів, в містах, де більше половини будинків обладнані тепловими лічильниками, платіжки на опалення, починаючи з грудня, розраховують по-новому. У кожному місті повинні розрахувати середню вартість опалення квадратного метра в будинках з лічильниками і за цим тарифом формувати платіжки для будинків без приладів обліку. "Це рішення Кабміну нас здивувало. Зараз незрозуміло, хто буде компенсувати постачальникам послуг різницю між фактичним споживанням тепла і тим, яке визначать за новим алгоритмом", – розповідає експерт в сфері енергоефективності Анна Шумейко.

У Києві в середньому опалення одного квадратного метра в будинку з лічильником обходиться в 31,27 гривні за квадратний метр. При цьому, згідно з тарифом Київенерго, опалення одного квадратного метра в будинку без лічильника до нововведення Кабміну варто було 32,97 гривні.

В середньому в будинках з тепловими лічильниками за тепло українці платять на 20-30% менше, підрахували в Національному екологічному центрі. Пов'язано це з тим, що частина тепла втрачається в мережах по дорозі від котельні до будинку, в теплі дні постачальники можуть "прикрутити" вентиль і поставляти менше Гкал і т.д. У будинках без лічильника теплової енергії це не враховується – платити їм доводиться за нормативом незалежно від того, скільки насправді використано тепла. Правда, бувають і випадки, коли після установки лічильника за тепло доводиться платити більше, якщо, наприклад, будинок втрачає багато тепла через "діряві" стіни, вікна, щілини.

Менеджер ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк впевнений, навіть в тих будинках, які платять з лічильниками більше, ніж могли б платити без них, відмовлятися від приладів обліку не варто.

"Якщо відмовитися від лічильника, то жителі ніяк не зможуть дізнатися, вище або нижче нормативу у них споживання, і скільки вони зможуть заощадити, від базового рівня споживання. Лічильник дисциплінує споживача і мотивує його економити тепло, дає відправну точку відліку для розробки енергоефективних заходів та розрахунку їх окупності. У будь-якому випадку, все йде до того, що всі будинки будуть забезпечені тепловими лічильниками. Іншого шляху просто не існує", - розповідає експерт.

Як платити менше

Щоб витрачати на опалення будинку на 50-70% менше, доведеться провести комплексну термомодернізацію будівлі. Утеплювати будинок, впевнений менеджер ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк, можна і під час опалювального сезону. "Утеплення зовнішніх і внутрішніх стін, підвалу і горища, заміну вікон та зовнішніх дверей в під'їздах на енергоефективні, теплоізоляцію інженерних комунікацій (труб і вентилів) можна проводити і під час опалювального сезону. Ці заходи робляться швидко без відключення будинку від тепла", - розповідає експерт.

Правда, подібні заходи дадуть результат лише в тому випадку, якщо встановити лічильник і тепловий пункт.

Важливо врахувати, що утеплювати зовнішню стіну будинку по системі "мокрої ізоляції" (монтаж до стіни теплоізоляційного матеріалу, який потрібно поштукатурити) можна при температурі не нижче п'яти градусів тепла. А утеплювати стіну з внутрішньої сторони експерт не радить. Якщо ж будинок – пам'ятник-архітектури і утеплювати його зовні не можна, перед роботами з утеплення внутрішньої сторони стіни доведеться розрахувати товщину утеплювача щодо "точки роси", щоб на стінах (на зовнішньої і під утеплювачем) не накопичувалася волога, яка в майбутньому може привести до утворенню цвілі. Також в цих випадках необхідно продумати питання вентиляції приміщень, які утеплені зсередини – "зайву" вологу видаляти за допомогою примусово організованої витяжної вентиляції і організованого припливу, пояснює Сергій Свистюк.

Як зрозуміти, що витрачаєш тепла більше, ніж необхідно:

  • якщо Ви відкриваєте вікна взимку - значить, у Вас є його надлишок
  • якщо у Вас взимку холодно, а влітку спекотно - значить, Ваш будинок має наднормативні втрати через стіни, вікна, перекриття тощо або у Вашому домі "недотоп"
  • якщо у Вас і тепло, і вікна закриті, а платежі високі, то порівняйте питомі показники використаного тепла з нормативом і дізнайтеся, чи зможете щось зробити, щоб платити менше і при цьому мати комфорт

Сергій Свистюк впевнений: щоб якісно визначити потенціал економії в будинку, варто звернутися за консультацією до професійного енергоаудитора, замовити енергоаудит або експрес-енергоаудит. "Для киян найпростіший спосіб визначити приблизний потенціал економії енергоресурсів в своєму багатоквартирному будинку – зайти на карту теплолічильників на сайті "Київенерго", знайти свій будинок і натиснути на нього – в випадаючому меню буде видно, скільки відсотків тепла будинок може заощадити, якщо проведе енергоефективні заходи", – розповідає менеджер ДТЕК ЕСКО.

Українці активно обговорюють рахунки за опалення. Платіжку з сумою понад семи тисяч гривень на своїх сторінках в соцмережах розмістили політики, екс-міністр ЖКГ Олексій Курченко і ще сотні користувачів соціальних мереж. Цього року опалювальний сезон виявився рекордно дорогим – в Києві один Гкал тепла подорожчав з 657,24 до 1416,96 гривень. В середньому, як каже енергоаудитор Сергій Свистюк, на опалення двокімнатної квартири доводиться використовувати 1,3 Гкал тепла. В опалювальному сезоні 2015/2016 такий обсяг тепла коштував 854 гривні, а на даний момент – 1842 гривні.